1398/06/14 - 18 : 18
کد خبر: 19305
درب‌هايي که اشتغال را به روي 5000جوان باز کرد
احرار: درب‌هاي ضد سرقت سلماس معروف‌ترين و محبوب‌ترين برند صادراتي درب کشور به خارج است که 5000نفر به صورت مستقيم و غير مستقيم در سايه اين صنعت مشغول به کارند.

از بحث زيبا شناختي که بگذريم به امنيت منزل مي‌رسيم، درب در اين مورد هم نقش تعيين کننده‌اي دارد زيرا مي‌تواند موجب افزايش ضريب امنيت آپارتمان شود، شايد درب ضد سرقت محل تلاقي دو مفهوم متضاد، يعني ظرافت و نفوذ ناپذيري باشد، چراکه تمامي افراد از درب ضد سرقت انتظار ظاهري زيبا و در عين حال ساختاري مستحکم دارند.

با توجه به افزايش آمار سرقت منازل در دهه اخير اهميت درب ضد سرقت بيش از پيش پررنگ تر شده است، از اين رو مي‌بايست کيفيت ساخت درب و قفل استفاده شده در آن، بالاترين استاندارد ممکن را داشته باشد و از آنجايي که درب ضد سرقت نوعي درب ورودي هم محسوب مي‌شود بايد از ظاهري مناسب برخوردار باشد.

با يک نگاه به ساخت و سازهاي قديمي مي‌توان دريافت که در اين نوع بناها از درب‌هاي چوبي و آهني استفاده شده که به راحتي باز مي‌شوند و از امنيت چنداني برخوردار نيستند، با پيشرفت تکنولوژي و فناوري سازندگان به استفاده از درب‌هاي ضد سرقت روي آورده‌اند.

در تنها شهر شطرنجي ايران، به اين نياز مردم توجه ويژه‌اي شده و اکثر مردم سلماس با توجه به افزايش آگاهي سازندگان ساختمان و نياز به استفاده از درب‌هاي ضد سرقت و ضد حريق، براي جلوگيري از واردات بي رويه اين محصول به صنعت درب سازي روي آورده اند و بخش اعظمي از بازار ايران را تحت پوشش قرار داده‌اند و با اتکا به متخصصان و توان داخلي توانسته‌اند حرفي براي گفتن در اين زمينه داشته باشند.

بيش از 38 واحد توليدي درب‌هاي ضد سرقت در آذربايجان غربي فعال است و بيش از 20 درصد نياز بازار داخلي در اين واحدها توليد مي‌شود و اين استان با تأمين 20 درصد از نياز داخلي توليد درب‌هاي ضد سرقت، از استان‌هاي پيشرو و سرآمد صنعت درب سازي کشور است.

افزايش 40 درصدي توليد درب در آذربايجان غربي

رئيس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربايجان غربي مي‌گويد: آذربايجان غربي با توليد حدود 1330 هزار متر مربع درب ضد سرقت از استان‌هاي پيشرو اين صنعت در کشور محسوب مي‌شود و توليدات واحدهاي توليدي موجود در اين استان علاوه بر تأمين نياز داخلي به کشورهاي عراق، جمهوري آذربايجان، مجارستان، ترکمنستان صادر مي‌شود.

محمد دهقان مي‌افزايد: شهرستان سلماس در سايه تکيه بر توان داخلي متخصصان و جوانان بومي خود در چند سال اخير توانسته به‌عنوان برند ساخت درب‌هاي ضد سرقت در ايران و منطقه خاورميانه مطرح شود و با توليدات خود کشور را در زمينه درب‌هاي ضد سرقت بي نياز کند.

وي با بيان اينکه يکي از موفقيت‌هاي شرکت‌هاي توليد درب در سلماس، ساخت درب‌هاي موردنياز هتل‌ها و آپارتمان‌ها در بسياري از کشورهاي ديگر از جمله کشورهاي همسايه است بيان مي‌کند: انواع درب‌هاي ضد سرقت، ام دي اف، اچ دي اف، چهار چوب‌هاي فلزي و چدني با بالاترين کيفيت از توليدات واحدهاي توليدي استان است و حدود 5 هزار نفر در اين صنعت مشغول به کار هستند.

بي‌نيازي کشور از واردات درب هاي ضدسرقت

فرماندار سلماس با بيان اين که بهترين راه رونق توليد و خارج کردن واحدهاي توليدي از رکود، توجه به ظرفيت‌هاي بخش خصوصي و برند سازي صنايع خاص هر منطقه يا شهرستان است مي‌گويد: شهرستان سلماس که در صنعت درب سازي ظرفيت‌هاي قابل توجهي دارد به قطب توليد درب‌هاي ضد سرقت با کيفيت جهاني تبديل شده است و درب‌هاي توليدي آن به 16 کشور جهان صادر مي‌شود.

مرتضي اصغري مي‌افزايد: هم اکنون 34 واحد توليدي انواع درب در سلماس فعال است که در اين واحدها يک هزار و 500 نفر به صورت مستقيم کار مي‌کنند و آمار شاغلان غير مستقيم اين واحدهاي توليدي به حدود 5 برابر اين تعداد مي‌رسد، اين نيروها توانسته‌اند علاوه بر فعال نمودن 65 نمايندگي فروش در اقصي نقاط کشورمان در 16 کشور خارجي نيز نمايندگي فعال داشته و به صادرات درب‌هاي ضد سرقت به اقصي نقاط جهان بپردازند.

وي با اشاره به موفقيت شرکت‌هاي توليد سلماس در زمينه درب‌هاي ضد سرقت در نمايشگاه اخير صنعت ايران بيان مي‌کند: واحدهاي توليدي شهرستان توانسته‌اند در اين نمايشگاه با چندين کشور خارجي ديگر در زمينه ساخت درب‌هاي هتل‌ها و آپارتمان‌هاي مسکوني اقدام به عقد قرارداد کرده و همکاري‌هاي خوبي را در اين خصوص آغاز نمايند.

مدير شهرک صنعتي سلماس در حاشيه بازديد خبرنگاران از واحدهاي توليد درب در شهرک صنعتي سلماس گفته است: هم اکنون 12 واحد توليدي بزرگ، متوسط و کوچک با اشتغال بالغ بر 700 نفر به‌طور مستقيم در شهرک صنعتي سلماس و نزديک به 50 کارخانه کوچک با اشتغال حدود 900 نفر در سطح شهرستان سلماس در زمينه توليد درب‌هاي ضد سرقت و داخلي فعاليت مي‌کنند.

علي اکبر خرسندي افزوده است: اين واحدها سالانه 80 هزار درب ضد سرقت و 250 هزار درب داخلي توليد مي‌کنند که علاوه بر مصرف داخلي به خارج از کشور ازجمله کشورهاي عراق، آذربايجان و ترکمنستان نيز صادر مي‌شود.

رئيس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعي سلماس مي‌گويد: در طول سه سال اخير علي رغم اعمال تحريم‌ها بر صنعت کشور و رکود اقتصادي، صنعت درب سلماس با اتخاذ تدابير لازم تعديل نيروي قابل توجهي نداشته و آمار بيکاران اين شهرستان بيشتر مربوط به بخش صنوف و خدمات است و عمده دلايل اين موضوع هم افزايش دستمزدها و افزايش حق بيمه از سوي کارفرمايان است.

محمد رستمي مي‌افزايد: آمارها حاکي از اين است که در سه سال اخير جذب نيرو در صنعت درب سازي سلماس از رشد 3 الي 5 درصدي برخوردار بوده است.

چوب سازمان امور مالياتي لاي چرخ توليد

علي عبدالهي زاده يکي از فعالين صنعت درب سازي شهرستان سلماس مي‌گويد:کارگزاران و سياست‌گذاران سازمان امور مالياتي با مسائل و مشکلات توليد آشنا نيستند و نه تنها هيچ سياست تشويقي براي کارفرمايان در نظر ندارند بلکه ماليات بر درآمد و ارزش افزوده نيز در حساب مالياتي شرکت‌هاي توليدي لحاظ مي‌کنند که اين امر نه تنها ابروي صنعت را درست نمي‌کند بلکه چشم آن را نيز کور مي‌کند و اين موجب افزوده شدن بر قيمت تمام شده محصولات توليدي مي‌شود که کاهش مشتري و بازار فروش و ناتواني در رقابت با رقباي خارجي را در بر دارد.

وي، مشکلات عرصه صنعت را به‌طور کلي اشکال در قانون‌گذاري‌ها دانسته و بيان مي‌کند: وسعت و کيفيت فعاليت صنعت درب سازي در سلماس نه تنها در داخل کشور، بلکه در ميان کشورهاي همسايه نيز بي نظير است اما متأسفانه مشکلاتي که در حوزه قانون‌گذاري و عدم رعايت انضباط کاري وجود دارد سبب شده نتوانيم نام ايران را در عرصه صنعت دنيا بشناسانيم و در امر صادرات آن چنان که بايد بدرخشيم.

درب‌هاي توليدي سلماس امنيت منازل را صد در صد تأمين مي‌کنند

محمد نوري يکي از فعالين ديگر صنعت درب سازي ضد سرقت اين شهرستان مي‌گويد: درب‌هاي توليدي اين شهرستان اجازه نمي‌دهند هر کسي به سادگي وارد ساختمان شود و در اين شرايط شما با خيالي آسوده و با امنيت خاطر مي‌توانيد در منزل يا محل کارتان حضور داشته باشيد. جنس درب‌هاي ضد سرقت و قفل و ابزاري که براي آنها استفاده مي‌شود با درب‌هاي معمولي کاملاً متفاوت است و همين موارد سبب اختلاف قيمت با درب‌هاي معمولي شده است.

وي مي‌افزايد: ساده‌ترين و البته مهم‌ترين مزيتي که در خصوص درب ضد سرقت مطرح مي‌شود بحث امنيت است چون هيچ چيز براي افراد ساکن در يک ساختمان از برخورداري امنيت بالاتر نيست، جالب است بدانيد که بيشتر اين درب‌ها سيستم قفل خودکار دارند که اگر افراد ساکن در ساختمان هنگام خروج فراموش کنند که درب را قفل کنند به صورت خودکاري اين کار انجام مي‌شود و امنيت حتي در چنين شرايطي نيز برقرار خواهد بود.

نوري بيان مي‌کند: يکي ديگر از مزيت‌هايي که در خصوص اين درب‌ها مطرح مي‌شود نياز به کليد اصلي براي باز کردن درب مي‌باشد. به بياني ديگر يعني حتي اگر فردي تلاش کرده باشد از روي کليد اصلي، کليد ديگري را آماده کرده باشد و درب را باز کند اصلاً چنين چيزي غيرممکن است و حتماً بايد شما کليد اصلي را به همراه داشته باشيد.

سرمايه گذاران سلماسي با وجود اينکه مي‌توانستند با اين حجم از آورده شخصي در شهرهاي بزرگ و حتي خارج از کشور به درآمدهاي بالاتري برسند و وضعيت بهتري داشته باشند عرق و تعصب مانع از خروج آنان شده و تمام تلاششان بر اين است که فرصت‌هاي جديد شغلي ايجاد کنند. اين عنايت مسئولان را مي‌طلبد که با ياري اين توليدکنندگان مانع توقف چرخ توليد شوند و تأمين معيشت هزاران نيروي کار را به نقطه ثبات برسانند.

گزارش از راضيه محمودپور

تسنيم

کلیدواژه ها:
احساس خود را نسب به این خبر در قالب یکی از شکلک ها بیان کنید:
Happy sad wonder fear Hate angri
ارسال نظر
نام: 
پست الکترونیک:
نظر : 
سوال امنیتی : 
? 7 + 4

  آخرین اخبار
فضاي بيمارستان باقرالعلوم اهر 2 برابر شد
مدير آموزش و پرورش: بناب با کمبود معلم در مقطع ابتدايي روبروست
283 دستگاه ماينر قاچاق در شبستر کشف شد
کسب سهميه آسيا از اولويت هاي باشگاه تراکتور است
مقابل ماشين سازي براي کسب 3امتياز تلاش مي‌کنيم
سانحه رانندگي در جاده قديم "ميانه-تبريز" 2 کشته و 4 مصدوم برجاي گذاشت
آيا واکسن روسي کرونا در ايران عرضه مي شود؟
توضيحات مهم سازمان جهاني بهداشت درباره انتقال ويروس کرونا از غذا
احتمال آتش سوزي جنگل ها و جاري شدن سيلاب در آذربايجان شرقي
خانه تاريخي سلطان القرايي، مرکز تبريز پژوهي مي‌شود
  پربازدیدترین اخبار
آيا واکسن روسي کرونا در ايران عرضه مي شود؟
احتمال آتش سوزي جنگل ها و جاري شدن سيلاب در آذربايجان شرقي
سانحه رانندگي در جاده قديم "ميانه-تبريز" 2 کشته و 4 مصدوم برجاي گذاشت
توضيحات مهم سازمان جهاني بهداشت درباره انتقال ويروس کرونا از غذا
کسب سهميه آسيا از اولويت هاي باشگاه تراکتور است
مقابل ماشين سازي براي کسب 3امتياز تلاش مي‌کنيم
فضاي بيمارستان باقرالعلوم اهر 2 برابر شد
283 دستگاه ماينر قاچاق در شبستر کشف شد
مدير آموزش و پرورش: بناب با کمبود معلم در مقطع ابتدايي روبروست
فضاي بيمارستان باقرالعلوم اهر 2 برابر شد
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب گاه محفوظ است.